יש בידיכם אבנים, קריסטלים, מינרלים ואבני חן שתהיתם לגבי שווין? הערכת שווי של אבנים

במאמר זה נסווג את האבנים שבידינו וננסה לעמוד על טיבן וערכן. מניסיוני, במרבית המקרים אנשים סבורים כי בידם אוצר, אולם בחינה מושכלת מגלה שלא כך הדבר. כך או כך, קחו את המסקנה מקריאת התוכן שלפניכם ברוח טובה, שהרי גם אם האבן שבידיכם אינה בעלת ערך כספי רב, יש לזכור כי היא אוצרת בתוכה ערך גיאולוגי רב-שנים.

הערכת אבנים תלויה במגוון משתנים, שמאמר בודד לא יתיימר לסקור. עם זאת, נוכל לקבל מושג והערכת סדר גודל כללית, באמצעות סיווג האבנים שבידינו על פי הקטגוריות הבאות (מסודרות מהערך הנמוך לגבוה):

 1. אבנים ומינרלים שכיחים: בקטגוריה זו חברים סלעי יסוד וסלעים מותמרים. בין מגוון האבנים הנגזרות מסלעים אלה, נמנות הקוורציט, הגרניט, הטוף, הקלציט, הדולומיט, הבזלת והסקוריה. דוגמאות אלה נפוצות בטבע ובייחוד בנוף הגיאולוגי־ישראלי, ולפיכך ערכן נמוך. יש לציין, כי גם קוורץ, המזוהה כקריסטל מובהק, נחשב למינרל שכיח במיוחד ומכאן שערכו נמוך (להוציא קוורץ העונה על המאפיינים שבקטגורייה הבאה – ‘אבנים חצי-יקרות’). ערך אבנים מקטגוריה זו, ינוע בין 0.2 ל-3 שקלים לקילוגרם, בעוד שלחלקן אין ביקוש כלל (כך למשל, חצי טון טוף גינות/סקוריה/גברו יימכר ב-200 בממוצע).
 2. אבנים חצי-יקרות: אבנים אלה עשויות להופיע כמינרל מבוסס יסוד בודד או כמינרל מרובה יסודות. בין אבנים אלה נמנות המלכיט, האזורייט, הלאפיס, האמטיסט ועוד – עד כי הדף הדיגיטלי קצר מלהכיל. מקרים בהם אבנים אלה מופיעות בגוונים מעוררי עניין (נתון לפרספקטיבה של הבוחן אותן), או שצורתן הגיאומטרית מעניינת את הצופה (סימטריה הקסגונלית למשל), הן זוכות לערך המתעלה על זה של הקטגוריה הראשונה. במילים אחרות, אפשר שגם מינרלים נפוצים יתגבשו באופן ייחודי ועצם מציאת החן בעיני המתבונן יעלה את ערכן (באופן פרדוקסלי, ניתן לומר שערכו החומרי של האובייקט נאמד לעיתים קרובות על פי רוחו של השמאי, אבל זו פילוסופיה לעת אחרת). ערך אבנים מקטגוריה זו ינוע בין 0.8 לק”ג עד 10 לג’.
  קריסטלים מינרלים ים טורקיז מלכית אחי קריסוקולה אבני חן כפר הסלעים מכירת קריסטלים

  אבן אילת, או בשמה הגמולוגי – קריסוקולה (Chrysocolla). מינרל מבוסס נחושת וסיליקה. חבר בקבוצת האבנים החצי־יקרות (semi-precious stone). יש לשים לב, כי על אף שלא מדובר באבן בעלת מבנה הקסגונלי סימטרי להפליא או יוצא דופן, היא עדיין נכללת בקטגוריה הנ”ל. הסיבה – צבעיה.

   

 3. מאובנים: פריטים החברים בקטגוריה זו מתומחרים על פי שני מאפיינים עיקריים. האחד – סוג האורגניזם המאובן (צומח לעומת דגה). השני – המינרל שהחליף את האורגניזם (ארגונייט לעומת אופל) והמינרל המרכיב את המטריצה שסביבו (גיר לעומת ענבר [מאובן בפני עצמו]). מפני שיש לבצע בחינה הן בהיבט הפלאונטולוגי והן בהיבט הגמולוגי, רצוי וראוי להביא את המאובנים לבחינה ולהערכת שווי. הוא הדבר גם במטאוריטים.
  מאובני צדפים קריסטלים ג'ספר אבני חן קריסטל אמטיסט רוז קוורץ הערכת שווי של אבנים, קריסטלים ואבני חן

  תלכיד מאובני צדפים בו החומר האורגני שהרכיב את הקשוות הוחלף בארגונייט. ערכו של פריט מעין זה נאמד בשקל לכל 10 גרמים.

   

 4. אבני חן: באופן מרתק למחקר, האדם ידע לסווג את איכותן של האבנים שסביבו עת שחר התפתחותו. העניין שמצא באבנים המקיפות אותו, אבני הפלאולית, נועד לרוב למטרות ציד, ריסוק ונבירה בעצמות, והרשמת נקבות מינו. אין זה פלא, אם כן, שהאדם המודרני מוצא אף הוא תועלת באותן תנובות אדמה, המפיקות בעבורו הישגים דומים לאלו שהשיגו אבות-אבותיו. אמת היא, כי ההשקעה אשר מקדיש האדם כיום לאיתור האבנים וכרייתן רבה באופן ניכר. אבני החן מהוות כיום אחד מאמצעי הסחר המרכזיים בכלכלה העולמית. יש להבין, כי קטגוריית אבנים זו רחבה ביותר. בחינה אמינה ומקצועית שלהן דורשת התערבותו של גמולוג. ניתן להביא את האבנים אלינו להערכת שווי. יש לדעת כי על אף שייתכן כי אבן תתאים לקטגוריה זו, ערכה עשוי להיות נמוך. כך למשל, בריל או אופל באיכות נמוכה (cheap opal) עשויים להיות מתומחרים כאבנים חצי־יקרות (זהו אגב, העניין במירב המקרים, היות שאבנים אלה נפוצות בעיקר באיכות זו). לפיכך, אין טעם לציין טווח מחירים בקטגוריה זו, הואיל והיא כוללת את מדד המחירים הרחב ביותר.

 

* הערכת השווי של ארבע הקטגוריות מתייחסת לאבנים גולמיות בצורתן הטבעית, עד כדי ליטוש אבסטרקטי, ולאבנים במבנה שכיח (בשונה מ’איכויות מוזיאון’).

 

אם ברשותכם אבנים שתרצו להעריך, או לחלופין אבנים שתרצו למכור, אתם מוזמנים ומוזמנות לתאם הגעה להערכת שווי ללא עלות, עם המומחה שלנו – במספר: 050-2402115 – אליצור.