כל מה שרצית לדעת על סלעים ולא העלית בדעתך לשאול

סלעים ואבנים

סלעים הם החומר המוצק המרכיב את כדור הארץ. סלעים נוצרים באופן טבעי כאשר מינרלים נדחסים ומתגבשים יחד. ישנם סלעים שעשויים ממינרל אחד בלבד (כמו אבן גיר, למשל) וישנם סלעים המורכבים ממספר מינרלים שהתגבשו יחד (כמו גרניט, או בשמו העברי- שחם). ישנן 3 קבוצות עיקריות של סלעים: סלעי יסוד, סלעי משקע וסלעים מותמרים. סלעי יסוד הם סלעים שנוצרו כתוצאה מהתקררות מגמה במעבה האדמה (כמו אותו גרניט) או כתוצאה מהתקררות לבה על פני כדור הארץ (כמו אבן צור), והם הקדומים ביותר. סלעי משקע נוצרו מהתגבשות משקעים שהתפרקו מסלעים קיימים (כמו אבן חול) ושאריות של חומרים אורגניים שונים, ואילו סלעים מותמרים נוצרו כתוצאה מלחץ גדול וחום גבוה ששינו סלעים קיימים (כמו אבן שיש).

היופי שבסלעים

אבנים וסלעים יכולים לעורר התפעלות גדולה בהיותם בטבע, ולהשרות שלווה ונעימות על המתבונן בהם כאשר הם משולבים בגינות נוי שונות. ישנן אינספור צורות, מרקמים וגוונים בהם ניתן למצוא אבנים וסלעים ובשנים האחרונות ישנה מגמה ההולכת ותופסת תאוצה, של שילוב אבנים בבית ובגינה, מחלוקי נחל קטנטנים באגרטל ועד סלעים גדולים המוצבים בגינה ויוצרים מונומנט עוצר נשימה ופינה של טבע מרגיע בחצר. בהרבה מאוד גינות, פרטיות או ציבוריות, ניתן למצוא היום שילובים שונים של חלוקי נחל, ויותר ויותר אנשים מבקשים סלעים לגינה, אולי כדי לפצות על חיסרון הטבע בחיינו ועל הסביבה העירונית הדיגיטלית בה רובנו חיים.

סלעים לגינה

בזכות התפתחות הכלים הטכנולוגיים השונים, אנו מסוגלים כיום להעביר סלעי ענק טבעיים וגסים ליטוש ועידון, ולהפכם לסלעים לגינה, המופיעים כאלמנט טבעי מרשים ופראי (למרות הליטוש) בגינה. למעשה, הכלים הטכנולוגיים העומדים לרשותנו היום כל כך משוכללים, שניתן לקחת כל סלע, מכל מקום (רק ממחצבות חוקיות כמובן), ללטש ולהבריק אותו, וליצור ממנו כל צורה שעולה בדעתנו. שילוב אבנים טבעיות בגינה הפך לכל כך פופולרי בשנים האחרונות, עד שבהרבה בניינים משותפים ניתן למצוא מסלעות מאבנים כאלה או אחרות, שנועדו לחסוך בהשקיה ולקשט את חזית הבניין.

הצד האקונומי של סלעים לגינה

כאשר מציבים מסלעה כלשהי בחצר או בגינה, בין אם מדובר בחלוקי נחל ובין אם מדובר בסלעים גדולים, חוסכים כסף לטווח הארוך. אבנים הן חומר טבעי שאינו מצריך תחזוקה שוטפת משום סוג. לא צריך השקות אותם, לא צריך לגזום אותם, לא לעדור, לא לנכש עשבים ולא להוריד מהם אבק… רק להתבונן בהם ולהתפעל.