בטח שמתם לב שסלעים מקיפים אותנו מכל עבר. איפה שלא נביט נראה סלעים מסוגים שונים ובגדלים שונים. סלעים קיימים בהר, ביער, בכפר, בעיר ואפילו במעמקי הים. סלעים מוגדרים כחומר המוצק של כדור הארץ, ומבט חטוף עליהם יכול בקלות לאשר את ההגדרה הזו. הם בעלי מראה מוצק, מאסיבי ומלא עוצמה.

סוגי סלעים ותכונותיהם

נהוג למיין ולחלק את הסלעים לשלושה סוגים עיקריים: סלעי יסוד, סלעי משקע וסלעים מותמרים. סלעי יסוד נוצרים כתוצאה מהתגבשות של סלעי מותך והוא למעשה התוצר הראשוני שהתרחש כתוצאה מתהליכים גיאולוגים כאלה ואחרים. סלעי יסוד עשויים להראות כחסרי מבנה מוגדר ובמבט מיקרוסקופי עליהם ניתן יהיה לחזות בסידור אקראי לחלוטין של המינרלים שבהם. סלעי משקע נוצרים בדרך כלל מסלע אחר  או מחומר אחר ולכן אינם סלעי יסוד. סלעי משקע מאופיינים בשכבתיות רבה ובמאובנים שהם מכילים בתוכם. סלעים מותמרים הם סלעים שעברו שינוי (התמרה- מטמורפוזה) כאשר הכוונה היא שסלעים מסוג זה עברו שינוי צורה כתוצאה משינויים בטמפרטורה ובלחץ שהם חשופים אליו. סלעים מותמרים יכולים להיות גם הם בעלי שכבות רבות, אם באופן כללי הם מקבלים את תכונותיהם בירושה מסלעי היסוד שהם נוצרו מהם.

סוגי הסלעים הקיימים בישראל

גם בישראל הקטנה התרחשו לא מעט אירועים גיאולוגים שהשפיעו על הנופים השונים שהם חלק בלתי נפרד מאיתנו. בישראל קיימים סוגים רבים של סלעים כאשר בניהם ניתן למנות את : גרנית, בזלת, אבן חול, צור, סלעי מלח, כורכר, חלוקי נחל ועוד. סלעי הבזלת למשל נפוצים מאוד ברמת הגולן וסיבוב קצר באיזור יחשוף אתכם לכמויות רבות שלהם. באבן הגיר תוכלו לחזות בעיקר בהרי הגליל, בכרמל, בהרי יהודה ובצפון הנגב. סלעי צור המיוחדים קיימים בעיקר באיזור הנגב והם בעלי צורה ייחודית ומעניינת. כדי למצוא סלעים מסוגים שונים מומלץ לסייר ברחבי הארץ וכך לבחון ולהכיר את הסלעים הכרות מעמיקה יותר. מעבר לנופים המרהיבים , תוכלו לגלות סיפורים מרתקים על סוגי הסלעים, תהליך היווצרותם והתכונות המאפיינות אותם.

סוגי סלעים ותכונותיהם

סוגי סלעים ותכונותיהם

שימוש האדם בסלעים

בני האדם עושים שימושים רבים בסלעים ויודעים לנצל אותם בחוכמה לטובת צרכים שונים. חשוב לומר כי שימוש האדם בסלעים גורר לא פעם פגיעה חמורה בטבע ובהחלט יש לתת על כך את הדעת. אבן גיר למשל משמשת אותנו לבנייה, ליצירת תשתית כבישים, לעיצוב הנוף ועוד. אבני חול משמשות אותנו כחומר בנייה וריצוף. סלעי החרסית הוא סלע שבו עושה האדם שימושים רבים ומגוונים. ניתן לנצל אותו לטובת עבודות קדרות, יצירת חרסינה, יצירת נייר ואפילו להכנת תערובת מזון לעופות. אבני הטוף משמשות אותנו ליצירת טוף לגינה למטרות נוי וניתן לציין עוד סלעים רבים שאנו עושים בהם שימושים לנוי. על אף שלכאורה נדמה כי סלעים נועדו בכדי שיעמדו לשירותנו, לא כך הדבר. מדובר במשאב טבעי ויש לשים לב כי שימוש מאסיבי בו גורם לצמצומו באופן ניכר.